Pośród rodzajów psychoterapii możemy także wyróżnić psychoterapię par i rodzin. Dzisiaj przyjrzymy się każdej z nich. Zostań z nami i dowiedz się, na czym polegają. Powiemy Ci również, jak wyglądają pierwsze spotkania podczas tych terapii, a także jakie techniki są najczęściej wykorzystywane przez psychoterapeutów.

Psychoterapia par

Na ten rodzaj psychoterapii decydują się pary, które w swojej relacji zauważyły kryzys, z którym nie potrafią sobie poradzić. Terapia ta przyda się również parom, które chciałyby poprawić swoją komunikację. Psychoterapia par polega na spotkaniu partnerów z psychoterapeutą. Do spotkań dojdzie jedynie, gdy każdy z partnerów wyrazi chęć uczestnictwa w terapii.

W przeciwieństwie do terapii indywidualnej, tego typu spotkania trwają dłużej. Najbardziej istotną kwestią jest to, by psychoterapeuta nie stawał po żadnej ze stron. Musi on być osobą neutralną, która nie ma na celu zmiany tylko jednej jednostki.

Psychoterapia rodzinna

W psychoterapii rodzinnej nie uczestniczą jedynie członkowie rodzin, którzy posiadają jakiś problem. Pozostała część rodziny również powinna towarzyszyć tamtym osobom podczas terapii. Dzięki temu cała rodzina będzie mogła wspierać się w tym trudnym czasie. Lepiej zrozumie także sam problem i nauczy się o nim rozmawiać.

Na terapię rodzinną najczęściej decydują się rodzice, którzy nie radzą sobie ze swoimi dziećmi. Jest to świetne rozwiązanie również dla tych, w których życiu nastała nagła, nieprzyjemna zmiana np. rozwód, choroba lub śmierć członka rodziny.

Jak wyglądają początki takich terapii?

Tak jak w przypadku terapii indywidualnych, tutaj również zaczyna się od konsultacji. Konsultacje te mogą zająć nieco więcej czasu. Celem psychoterapeuty będzie zapoznanie się z parą lub rodziną, a także z problemami, z którymi nie potrafią oni sobie poradzić. Jeśli terapeuta stwierdzi zasadność terapii, wraz z pacjentami ustali jej cele.

Bardzo istotne jest również to, by psychoterapeuta poznał zdanie każdej osoby z osobna. Często zdarza się tak, że opinie te są sprzeczne. Dzięki rozmowie z każdą osobą psychoterapeuta będzie miał pogląd na spojrzenie każdej ze stron. To pozwoli mu także na ustalenie najlepszych i przede wszystkim realistycznych celów przyszłych spotkań. Następnie członkowie terapii będą musieli podpisać kontrakt. Dopiero wtedy będzie można rozpocząć faktyczną psychoterapię.

Stosowane techniki pracy

Wybór techniki i nurtu spotkań zależy od problemów, z jakimi zmagają się dani pacjenci. Psychoterapeuci bardzo często korzystają jednak z terapii systemowej. Opisywaliśmy ją w ostatnim artykule, zatem jeśli chcesz lepiej zrozumieć to pojęcie, zajrzyj właśnie tam. Terapeuci dla swoich pacjentów przygotowują często zadania do wykonania w domu lub proponują im nowe metody porozumiewania się.

Teraz wiesz już, na czym polega psychoterapia par i rodzin. Widzisz zatem, że nie ma w niej nic strasznego. Jeżeli czujesz, że w Twojej sytuacji mogłaby okazać się potrzebna, porozmawiaj ze swoją drugą połówką, lub rodziną i umówcie się na konsultacje do psychoterapeuty. Życzymy Wam powodzenia w poprawie relacji.