Prawdopodobnie spotkałeś się kiedyś z pojęciem psychoterapii krótko i długoterminowej. Nie wiedziałeś jednak, na czym dokładnie polegają? W takim razie zostań z nami i dowiedz się, czym różni się terapia krótkoterminowa a długoterminowa? Dzisiaj zajmiemy się omówieniem obu z nich.

Psychoterapia krótkoterminowa

Ten rodzaj terapii określa się również jako psychoterapię ograniczoną czasowo. Wynika to z tego, że terapia ta posiada z góry ustaloną ilość spotkań. Jeżeli czytacie naszego bloga, na pewno wiecie o tym, że przed rozpoczęciem terapii, psychoterapeuta kilka pierwszych spotkań przeznacza na konsultacje. To właśnie podczas ich trwania, po zapoznaniu się z konkretnym pacjentem i jego problem, psychoterapeuta ustala ilość potrzebnych spotkań.

Zadaniem psychoterapeuty jest również precyzyjne ustalenie obszaru, na którym skupiać się będą owe spotkania. Psychoterapia krótkoterminowa jest bardziej rygorystyczna. Podczas jej trwania należy skupiać się tylko na ustalonych wcześniej tematach. Nie powinno się z nich schodzić z racji ograniczonego czasu jej trwania. W innej sytuacji mogłoby się okazać, że zostało zbyt mało spotkań na całkowite uporanie się z głównym problemem danego pacjenta.

Przyjęło się, że psychoterapia krótkoterminowa zajmuje od 12 do 52 sesji. Co więcej, może ona być prowadzona także w cyklach. Jeżeli po zakończeniu jednego cyklu okaże się, że pacjent potrzebuje dalszej terapii, psychoterapeuta rozpocznie kolejny cykl, podczas którego ponownie powróci do problemów pacjenta. Jednakże, pomiędzy cyklami należy zrobić przerwę. Zazwyczaj trwa ona około 3 miesięcy.

Psychoterapia długoterminowa

Psychoterapia długoterminowa jest również określana terapią nieograniczoną czasowo. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma ona ustalonego z góry terminu jej zakończenia. W takim razie kiedy się skończy? Jeśli ustalone wcześniej cele zostaną osiągnięte. Istnieje jeszcze druga możliwość. Terapia ta zakończy się również, jeśli obie strony, zarówno psychoterapeuta, jak i pacjent, podejmą taką decyzję. Mimo wszystko, o końcu terapii długoterminowej rozmawia się z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Ze względu na większą ilość czasu, psychoterapeuta może ustalić mniej szczegółowe cele spotkań. Może również częściej odbiegać od tematów, w zależności od tego, o czym dany pacjent ma ochotę porozmawiać. Ile trwa taka terapia? Zazwyczaj trwa ona od roku do nawet kilku lat. Wszystko zależy również od tego, w jakim nurcie odbywają się dane spotkania. Bardzo istotne jest również to, by spotkania odbywały się regularnie. Dzięki temu pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem wywiąże się prawidłowa relacja, oparta na zaufaniu.

Która lepsza?

Teraz wiesz już, czym różni się psychoterapia krótkoterminowa a długoterminowa. Pamiętaj jednak, że to od psychoterapeuty zależeć będzie czas trwania Twojej terapii. Ustali go oczywiście na podstawie Ciebie i Twoich problemów. Niezwykle istotnym czynnikiem będzie także Twoja motywacja i chęć zmiany. Może ona bardzo przyspieszyć cały proces.