Zastanawiasz się nad pójściem do psychoterapeuty, lecz nie wiesz, kogo wybrać? A może brałeś udział już w kilku spotkaniach i nie jesteś przekonany, czy ten specjalista, był odpowiedni. Odwiedź z nami Wrocław i dowiedz się, jaki powinien być psychoterapeuta na podstawie tamtejszego ośrodka PrzySTAŃ.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Podczas szukania psychoterapeuty powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą, bardzo istotną rzeczą, jest doświadczenie takiej osoby. Powinno być ono poparte wartościowymi dyplomami i certyfikatami. Będą to np. zaświadczenia odbytych szkoleń, które posiadają akredytację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Psychologicznego.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie, czy dany specjalista poddaje się regularnej superwizji. Dzięki temu dowiesz się, czy osoba ta profesjonalnie podchodzi do swojego zawodu i konsultuje swoje wątpliwości z innymi, certyfikowanymi do tego zadania specjalistami.

Niektóre placówki prowadzą także tematycznego bloga, na którym pracujący tam psychoterapeuci mogą umieszczać swoje artykuły. Jest to dodatkowa okazja na lepsze poznanie danego specjalisty.

Jeżeli mieszkasz na Dolnym Śląsku mamy dla ciebie dobrą wiadomość – Wrocław, a dokładnie tamtejszy ośrodek PrzySTAŃ, jest idealną placówką, ponieważ każdy zatrudniony tam psychoterapeuta spełnia wszelkie te założenia. Co więcej, na stronie ośrodka znajdziemy także artykuły od tych specjalistów.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepszy terapeuta nie będzie w stanie nam pomóc, jeśli nie zbudujemy z nim odpowiedniej relacji. Z tego względu wybranie odpowiedniego terapeuty byłoby praktycznie niemożliwe, bez przeprowadzenia wstępnych konsultacji. Jak one powinny wyglądać?

Jak powinna wyglądać początkowa wizyta?

W psychoterapii kilka pierwszych wizyt zazwyczaj odbywa się w formie konsultacji. Przeważnie konsultacje obejmują dwa lub trzy pierwsze spotkania. Są one przeprowadzane w celu wstępnego poznania pacjenta i rozeznania w jego sytuacji.

Jednym z pierwszych pytań, które padnie podczas takich konsultacji, będzie powód wizyty danej osoby. Jest to niezwykle istotne pytanie w oczach psychoterapeuty. To z niego dowie się, czy ktoś odwiedził go z własnej woli i co musi się stać, by osoba ta w końcu sięgnęła po profesjonalną pomoc.

Psychoterapeuta będzie starał się poznać historię życia pacjenta, a także jego plany i marzenia na przyszłość. Interesować go będą także relacje z najbliższymi i podejście do obecnego stanowiska pracy.

Podczas konsultacji, zainteresowana osoba może dopytać specjalistę o wszelkie kwestie dotyczące przyszłych spotkań. Kolejnym celem tych pierwszych wizyt jest sprawdzenie, czy między specjalistą a pacjentem występuje nić porozumienia. Dobre relacje w psychoterapii są jedną z najbardziej istotnych rzeczy, dlatego ważne jest, by osoby te nadawały na podobnych falach. Jeżeli pacjent nie polubiłby swojego terapeuty, nie potrafiłby się przed nim otworzyć i wyznać swoich odczuć. Z tego powodu, nie powinno się spieszyć z decyzją dotyczącą ostatecznego wyboru swojego psychoterapeuty.