Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystałeś z pomocy psychoterapeuty, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak zazwyczaj wygląda pierwsza wizyta. Czego powinieneś się spodziewać? Na co się przygotować?

Grunt to dobre relacje

Wiesz pewnie, że dobre relacje pomiędzy psychoterapeutą, a jego klientem są jedną z najważniejszych kwestii, która musi zostać spełniona, jeśli chcemy, by terapia dawała efekty. Skąd jednak wiedzieć, że dogadamy się z danym terapeutą, skoro go nie znamy?

Z tego względu każdy porządny psychoterapeuta niezależnie od tego, czy miejscem odbywanych z nim spotkań ma być Wrocław, Gdańsk, czy Warszawa, kilka pierwszych wizyt przeznacza na tak zwane konsultacje. Czym one właściwie są i jak wyglądają?

Wstępne konsultacje

Większość psychoterapeutów na konsultacje przeznacza od 1 do 3 spotkań. Dzięki temu obie strony zyskują odpowiednią ilość czasu na lepsze poznanie siebie nawzajem. Jednak, czy to jest jedyny cel tych spotkań? Otóż nie.

Celem psychoterapeuty jest rozeznanie się w sytuacji nowego klienta. Może się bowiem okazać, że dana osoba wcale nie potrzebuje psychoterapii i inna forma pomocy psychologicznej bardziej by jej odpowiadała. W takiej sytuacji psychoterapeuta zasugeruje jej wizytę u innego specjalisty.

Co, jeśli psychoterapia jest danej osobie potrzebna?

Jeśli jednak okaże się, że psychoterapia jest dobrą ścieżką dla danego klienta, psychoterapeuta będzie się starał dotrzeć do istoty jej problemów. Na pewno będzie go również ciekawiło to, czy klient przyszedł do niego z własnej woli, czy po namowie jakiejś osoby trzeciej. Odpowiedź na to pytanie pokaże terapeucie, co musi się stać w życiu danej osoby, by w końcu udała się po pomoc.

Możesz spodziewać się również tego, że terapeuta spyta o Twoje relacje z najbliższymi. Interesować go będą także Twoje plany na przyszłość, marzenia i ulubione zajęcia.

Kolejnym pewnym pytaniem, będzie to, czy jest to Twoja pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Jeśli już wcześniej korzystałeś z usług tego typu, na pewno będziesz musiał o nich opowiedzieć.

Co dalej?

Jeśli po odbytych konsultacjach obie strony stwierdzą, że chcą kontynuować swoje spotkania, kolejnym krokiem będzie uzupełnienie karty pacjenta oraz sporządzenie i podpisanie kontraktu. W takim kontrakcie zawarte będą metody terapii, jej cele oraz szacowany czas trwania. Pamiętaj jednak, że nikt, nawet najlepszy psychoterapeuta, nie będzie w stanie faktycznie przewidzieć tego, ile czasu zajmie terapia. Wszystko zależy od danego klienta.