Jak długo potrwa psychoterapia? Jest to najczęściej padające pytanie podczas pierwszych konsultacji. Niestety, nie ma na nie jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakim problemem przychodzimy na terapię. Istnieją pewne założenia, które mniej więcej mogą zasugerować nam, ile dana terapia potrwa. Miejmy jednak na uwadze fakt, że jest to bardzo indywidualną sprawą i nie powinniśmy przykładać do nich dużej wagi.

Od czego zależy długość trwania terapii?

Psychoterapeuta ustala czas trwania terapii według naszych indywidualnych potrzeb, a także zaawansowania problemu, z jakim musimy się zmierzyć. Kolejnymi czynnikami, które mają na to wpływ, jest nurt i obrane metody działania, nasza gotowość do zmiany, a także forma prowadzonej terapii.

Biorąc pod uwagę czas trwania psychoterapii, możemy wyróżnić jej trzy rodzaje – krótko, średnio i długoterminową. Psychoterapia krótkoterminowa trwa od 6 do 12 sesji, średnioterminowa od 13 do 24, a ta długoterminowa od 25, do nawet kilku lat.

Należy także pamiętać o tym, że terapia nie będzie skuteczna, póki nie będziemy mieli dobrych relacji z naszym specjalistą. Z tego względu, jego prawidłowy dobór jest niezwykle istotny, a to także może zająć trochę czasu. Jak zatem wybrać odpowiedniego terapeutę? Chcąc pokazać, jaki powinien być psychoterapeuta, odwiedzimy Wrocław i tamtejszy ośrodek PrzySTAŃ. Dlaczego wybraliśmy właśnie to miejsce? Tamtejsi specjaliści ukończyli renomowane szkoły i posiadają odpowiednie certyfikaty. Co więcej, są oni poddawani superwizji. Warto także wspomnieć o tym, że częstą praktyką w tamtym ośrodku są trzy wstępne konsultacje, dzięki którym możemy upewnić się, że dobrze dogadujemy się z danym terapeutą.

Jakie są etapy w psychoterapii?

Tak jak przed chwilą wspomnieliśmy, każda prawidłowa psychoterapia rozpoczyna się od kilku wstępnych konsultacji. To właśnie podczas ich trwania, psychoterapeuta poza cel terapii i wstępnie założy, ile ona potrwa. Jednak będą to tylko założenia, ponieważ na tym etapie nikt, nie jest w stanie przewidzieć, ile spotkań będzie faktycznie potrzebnych.

Po ustaleniu diagnozy, terapeuta będzie próbował zmotywować nas do podjęcia zmiany. Następnym krokiem jest praca nad sobą i przeżycie pewnych emocji na nowo. Naszym kolejnym zadaniem będzie nauka nowych nawyków i tego, jak powinniśmy radzić sobie z podobnym problemem w przyszłości. Ostatnim krokiem będzie posumowanie osiągnięć i przebiegu psychoterapii.

Pamiętajmy jednak, że to nie długość trwania terapii jest istotna, a to czy uda nam się osiągnąć zamierzaną zmianę. W końcu chodzi tu o nasze zdrowie psychiczne i poprawę przyszłego życia.