Czujesz, że coś jest nie tak i nie umiesz poradzić sobie z tym faktem na własną rękę? A może osoby z twojego najbliższego otoczenia zasugerowały ci ostatnio terapię? W takiej sytuacji powinieneś zaufać swojej intuicji lub dobrym chęciom najbliższych i udać się po pomoc. Dowiedz się dlaczego, warto udać się na terapię.

Co tak właściwie daje psychoterapia?

Psychoterapia to tak naprawdę pomoc przy pomocy rozmowy. Nie jest to jednak typowa rozmowa, którą moglibyśmy przeprowadzić z przyjaciółką lub partnerem. Te rozmowy są oczywiście bardzo ważne, jednak rozmowa z psychoterapeutą wygląda zupełnie inaczej.

Zadaniem terapeuty, wbrew wielu błędnym przekonaniom, nie jest pocieszanie. Od tego mamy swoich najbliższych. Psychoterapeuta ma na celu znalezienie przyczyn naszych problemów i pomoc w uporaniu się z nimi. Dzięki temu specjaliście zrozumiemy, które wydarzenia spowodowały nasze obecne urazy i dlaczego zachowujemy się w określony sposób. Następnie, jeśli naszą wolą będzie zmiana tych zachowań, wspólnie z terapeutą ustalimy plan działania, który pomoże nam uporządkować myśli i wyjść na prostą.

Aby terapia była skuteczna, należy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego specjalisty. Jeżeli Wrocław znajduje się w twojej okolicy, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – wiemy, gdzie znajduje się dobry psychoterapeuta. Powinieneś sprawdzić tamtejszy ośrodek PrzySTAŃ. Tamtejsi terapeuci są poddawani regularnej superwizji i posiadają odpowiednie certyfikaty. Co więcej, standardową praktyką tego ośrodka są trzy wstępne konsultacje, dzięki którym upewnimy się, że dany terapeuta jest dla nas odpowiedni.

Czy warto udać się na psychoterapię?

Większość z nas wie, jak istotne jest dbanie o swoje zdrowie fizyczne. Jeśli nie czujemy się dobrze, udajemy się do lekarza, bo wiemy, że dzięki niemu poczujemy się lepiej. Niestety, w przypadku zdrowia psychicznego nie jesteśmy już tak chętni do wyciągnięcia ręki po pomoc. Zazwyczaj myślimy, że nasze złe samopoczucie samo przejdzie lub uważamy, że jakoś to będzie. A takie zachowanie jedynie przyczynia się do pogłębienia naszych problemów.

Na szczęście coraz więcej osób głośno mówi o tym, że warto udać się na psychoterapię i nie jest ona już tematem tabu. Udanie się po pomoc nie jest powodem do wstydu, a oznaką dojrzałości i podjęcia walki. Ta niezwykle mądra decyzja będzie miała wpływ na naszą przyszłość.