Zastanawiasz się, kiedy jest najlepsza pora, by udać się do psychoterapeuty? Nie wiesz, kto powinien zwrócić się do niego po pomoc? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Dowiesz się także, dlaczego tak długo większość z nas odkłada pójście na psychoterapię.

Jak poznać, że to odpowiedni moment?

Zazwyczaj, sami czujemy, że powinniśmy udać się na terapię. Widzimy, że rozmowy z przyjaciółmi, czy rodziną działają tylko przez chwilę, a nas po pewnym czasie znowu łapią negatywne myśli. A co, jeśli powiemy Ci, że dzieje się tak, dlatego, że nasz organizm próbuje pokazać nam, że potrzebujemy pomocy? Zdziwiony? Przecież to samo dzieje się w przypadku innych naszych problemów. Podczas każdej choroby ciało wysyła nam sygnały w postaci bólu. W ten sposób sugeruje nam, o które miejsca powinniśmy zadbać. W takiej sytuacji większość z nas udaje się do lekarza. Dlaczego wygląda to inaczej w przypadku złego samopoczucia?

Dlaczego zwlekamy z podjęciem tej decyzji?

Wielu z nas boi się, że psychoterapeuta uzna nasze problemy za błahe. Myślimy, że inni mają o wiele gorzej. Dlatego tak długo czekamy z podjęciem decyzji o udaniu się na psychoterapię. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny i przeżył odmienne sytuacje. To, że kogoś problem wydaje nam się o wiele poważniejszy, nie oznacza, że powinniśmy bagatelizować ten nasz. W końcu może on być najtrudniejszą sytuacją, z którą przyszło nam się do tej pory zmagać. Zamiast trzymać to w sobie i żyć zasadą “jakoś to będzie”, warto wyciągnąć rękę po pomoc.

Kolejną przyczyną jest to, że boimy się otworzyć przed obcą osobą. Nie wykazujemy chęci do dzielenia się swoimi przemyśleniami z psychoterapeutą. Najzwyczajniej w świecie boimy się jego oceny. Miejmy jednak na uwadze to, że wysłuchanie nas jest jego pracą. Co więcej, na pewno nie jesteśmy jego jedynymi klientami. Bardzo możliwe, że wielokrotnie słyszał już o podobnych problemach i nie będzie dla niego to niczym dziwnym i zaskakującym.

Czy to dobre rozwiązanie?

Jeżeli czujesz, że coraz trudniej zmagasz się z codziennymi sprawami, lub jeśli w Twoim życiu stało się coś poważnego, pójście na psychoterapię będzie dobrą drogą. Zamiast tłumić swoje emocje, daj szansę sobie pomóc i zobacz, że można żyć inaczej. Co więcej, odkładając swoją wizytę, jedynie pogłębiasz dany problem. Z tego względu jeszcze trudniej będzie Ci się z nim uporać.

Teraz wiesz już, kto powinien udać się na psychoterapię i jaki moment jest najlepszy na podjęcie tej decyzji. Pamiętaj także, że terapia nie stanowi tematu tabu i nie trzeba się jej wstydzić. Dbanie o siebie jest zawsze dojrzałą i mądrą decyzją.