Coraz więcej osób przyznaje się do uczęszczania na różnego rodzaju terapie. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ temat ten nie powinien stanowić żadnego tabu. Troska o swoje zdrowie psychiczne tak naprawdę jest pokazywaniem siły i chęci walki. Jeżeli Ty również zastanawiasz się nad podjęciem takiej decyzji, warto byś dowiedział się, czym właściwie jest psychoterapia.

Psychoterapia – czym właściwie jest?

Jest ona sposobem na zwalczenie swoich problemów emocjonalnych. Odbywa się poprzez regularne spotkania klienta z wybranym przez niego psychoterapeutą. Psychoterapeuta ten stara się pomóc danej osobie w walce z jej problemami. Zadanie to wykonuje, stosując różnego rodzaju metody psychologiczne, a także nurty i techniki psychoterapeutyczne. Warto wspomnieć także o tym, że działanie wielu z tych nurtów zostało potwierdzone naukowo.

Mówi się także, że psychoterapia jest leczeniem rozmową. Jej niezwykle istotnym elementem są dobre relacje pomiędzy psychoterapeutą a klientem. Bez nich, klient nie będzie w stanie otworzyć się przed swoim terapeutą. A w jaki inny sposób miałby zwierzyć mu się ze swoich myśli i problemów?

Wielu psychoterapeutów, poza rozmową wykorzystuje różnego rodzaju techniki pomocnicze. Najczęściej jest to rysunek terapeutyczny lub analiza symboli.

Rodzaje psychoterapii

Istnieje wiele różnych metod i rodzajów psychoterapii. Z tego względu wymienimy tylko te, które są najczęściej praktykowane. To, jaki rodzaj wybierze Twój psychoterapeuta, zależy od problemów, które posiadasz i stopnia ich nasilenia.

Najczęściej stosuje się terapię:

  • poznawczo-behawioralną
  • psychodynamiczną
  • systematyczną
  • humanistyczną
  • skoncentrowaną na rozwiązaniach
  • psychoterapię Gestalt

Wszystkie te terapie posiadają pewną rzecz wspólną. Jest nią bezpośredni kontakt terapeuty z pacjentem. Wielu terapeutów nie pracuje jedynie w jednym nurcie. Bardzo często można spotkać się, z tym że mieszają oni kilka z nich. Dzięki temu są oni w stanie idealnie dopasować swoją terapię do danego klienta.

Czy psychoterapeuta zrobi wszystko za nas?

Zadaniem psychoterapeuty jest wsparcie klienta w walce z jego zmartwieniami. Warto mieć jednak na uwadze to, że nawet najlepszy terapeuta nie będzie w stanie nikomu pomóc, jeśli klient ten sam nie będzie walczył. To właśnie od motywacji klienta zależy czas trwania i skuteczność psychoterapii.

Teraz już wiesz, czym jest psychoterapia. Widzisz zatem, że nie ma w niej nic strasznego. Jeżeli uważasz, że Ty również powinieneś się na nią zapisać, zrób to! Nie jest to powodem do wstydu, a bardzo dojrzałą i mądrą decyzją. Życzymy Ci powodzenia w znalezieniu odpowiedniego psychoterapeuty. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak go wybrać zajrzyj tutaj.